menu lewa menu prawa
Portal samorzšdowy esosnowiec.pl - Twiter
menu lewa Piątek, 1 sierpnia 2014pasek13:49pasekImieniny:
menu prawa
temat tygodnia

Kres walki z „Sokolnią"?

Czy mieszkańcy pokrzywdzeni przez sosnowiecką Spółdzielnię Mieszkaniową „Sokolnia" mogą liczyć na pozytywne dla nich rozwiązanie swoich problemów? Sprawa już od roku znajduje się w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach i zaczyna nabierać coraz większego tempa. Zainteresowanie wzbudziła... link

felieton

Komunikacyjny dołek

Górnośląski Związek Metropolitalny zaskoczył ostatnio wszystkich, gdy podczas tradycyjnego przedświątecznego spotkania z dziennikarzami podzielił się z nimi dobrą nowiną. Metropolia Silesia chciałaby bowiem promować w... link2

zielone zagłębie

Rozstrzygnęli konkurs

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął konkurs na realizację kampanii informacyjno - edukacyjnej, dotyczącej gospodarki odpadami na terenie gmin...
link2

recenzja

Niegrzeczne dziewczynki

Harmony Korine ma 40 lat. Wydaje się, że jak na karku ma się czwarty krzyżyk, wówczas powoli zapomina się o szalonych imprezach z czasów studiów. O problemach młodych, o beznadziei istnienia w rytmie MTV. Korine nie zapomina. Korine od swego... link2

historie z lamusa

Rewolucja

Polska Partia Socjalistyczna, która miała największe wpływy polityczne wśród klas pracujących w Zagłębiu bacznie śledziła rozwój sytuacji w tym rejonie. Na masakrę robotników dąbrowskich dokonaną pod Hutą Bankową w 1897 roku ostro zareagował jeden z najpopularniejszych liderów PPS, Józef Piłsudski... link2

literackie zagłębie

Podania wierzeniowe

W tym tygodniu wracamy do podania zaczerpniętego z książki Marianny i Dionizjusza Czubalów pt. „Podania i opowieści z Zagłębia Dąbrowskiego". Wśród opowieści zebranych przez badaczy prym wiodą te, które traktują o strachach... link2

felieton

Ciężki los radnego 31.01.2011r

Jeżeli ktoś oczekiwał, że w Sosnowcu sprawa budżetu zostanie załatwiona szybko i bezboleśnie, ten najwyraźniej przedawkował środki antydepresyjne. Sprawa finansów miasta na najbliższy rok nie została wprawdzie zupełnie zamieciona pod dywan, ale jak można się było spodziewać, po prostu odłożona w czasie.

Nie mam zamiaru zgadywać, czy teraz rozpoczną się zaostrzone targi w kuluarach, bo „a nóż widelec uda się jeszcze uszczknąć coś dla siebie". Po ostatniej sesji, która przecież nie dotyczyła jedynie spraw finansowych, jedno jest jednak pewne. Radni powinni chyba wnioskować o wpisanie do planu stałych wydatków kosztów witamin, napojów energetyzujących oraz obowiązkowych, dwutygodniowych turnusów w SPA raz do roku.

„Cóż za idiotyczny pomysł?!" oburzą się zaraz niektórzy mieszkańcy. Jest on jednak uzasadniony, gdyż wygląda na to, że nasi drodzy rajcy najwyraźniej czują się przepracowani. Jak bowiem wytłumaczyć decyzję o powołaniu społecznych asystentów, która to zapadła w ubiegły czwartek? Czy byliby oni potrzebni, gdyby siły lokalnych polityków nie były nadwyrężone ciężką pracą, jaką wykonują na rzecz miasta?

Nie ulega przecież wątpliwości, że praca radnego nie należy do najłatwiejszych, a już samo objęcie stanowiska poprzedzone jest długą i niejednokrotnie dość wyboistą drogą. Na początku pojawia się powołanie, motywowane dodatkowo rekompensatą w postaci diety, która nie spowoduje bynajmniej nagłego spadku wagi. Osoba, która dochodzi do wniosku, że pragnie realizować się właśnie poprzez pracę na rzecz pobratymców z rodzinnego miasta, koniecznie musi posiadać też dobrze rozwinięty instynkt stadny. To gwarantuje jej znalezienie się na liście wśród sobie podobnych. Następnie nastaje trudny czas kampanii wyborczej. Plakaty, ulotki, gadżety... Kandydat zrobi wszystko, by wyścig ten zakończyć na pudle, a to czeka przecież tylko najwytrwalszych.

Kiedy już mandat jest w kieszeni, przychodzi czas sprzątania po sobie. W przeciwnym wypadku może się zdarzyć, że kolejne mandaty wystawią odpowiednie służby. Jeszcze tylko wydukać formułkę ślubowania i przystępujemy do wykonywania zasadniczych obowiązków. I zaczyna się. Dyżury, sesje, debaty, praca w komisjach, a i jeszcze od czasu do czasu media napsują krwi. Oj ciężkie jest życie lokalnego polityka.

Toteż oprócz „dobrych dusz", które będą teraz reprezentowały radnych przed wyborcami, warto wesprzeć ich jeszcze farmakologicznie oraz poprzez rekreację. Być może wtedy, wspomagani w taki podwójny sposób, szybko odzyskają nadwątlone siły i z jeszcze większą werwą przystąpią do pracy. I mimo, że główny pomysłodawca uchwały o pomocnikach dla radnych, Tomasz „Mędrzec" Mędrzak podczas ostatnich obrad nie wyglądał na zbyt bladego czy zmęczonego życiem (no chyba, że obraz z kamery nie oddawał w pełni rzeczywistości), to przecież powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Mieszkańcy miasta z pewnością wybaczą tych dodatkowych parę tysięcy, a asystenci, którzy przecież mają wykonywać swoje obowiązki za symboliczne „dziękuję" i nabycie odrobiny samorządowego doświadczenia, też nie będą mieli nic przeciwko. Wszak sosnowiczanie sami wybrali swoich radnych i powinni o nich dbać. Radni z kolei powinni odwdzięczyć się zainteresowaniem i otwarciem na swoich wyborców. Ale przy okazji pamiętać też, że najważniejsze sprawy, najkorzystniej załatwiać z pominięciem pośredników.

Izabela Kieliś

Napisz do autorki: redakcja@e-sosnowiec.pl

przycisk powrót

Redakcja portalu e-sosnowiec nie odpowiada za treść zamieszczonych przez czytelników komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy sprzecznych z prawem, naruszających dobre obyczaje, uderzających w dobra osobiste osób trzecich lub nawołujących do popełnienia przestępstwa.


Majka, zamieszczono: 04-02-2011 12:31
Właśnie listonosz przyniósł mi nowe wyższe podatki od garażu,no to czekam na podatki znowu WYŻSZE od gruntu.Pozdrawiam miłych radnych niech szlak!


do @, zamieszczono: 04-02-2011 12:24
na małym "t" nawet tramwaj nie ma przystanku


@, zamieszczono: 03-02-2011 19:32
do No to macie przewalone

a co ty robisz tu ???


No to macie przewalone..., zamieszczono: 03-02-2011 00:52
... skoro nawet sam 'ludek' ma bierne stanowisko do sprawy.
Wszystko wiedząca Paniusiu, przestań się kompromitować, kogo obchodzi Twoje stanowisko? Tyle lat publikujesz Swoje stanowiska i werdykty w dziesiątkach spraw. I jakoś nic się nie dzieje mimo strachów i grożenia. Jak Ci wierzyć? Czy na UŚ nauczyli tylko cytować paragrafy? Nie byłaś na tych wykładach o obywatelskim obowiązku informowania stosownych Organów o stwierdzonym naruszeniu prawa?


nie płacz, zamieszczono: 02-02-2011 21:43
Nie płacz Ewka, bo tu miejsca brak na ludkowe łzy. Po ulicy władza hula wiatr, wśród rozbitych szyb.


dobra rada, zamieszczono: 02-02-2011 21:40
do garów EWKA a nie samorządem się zajmować...


ludek, zamieszczono: 02-02-2011 20:16
Nie znam treści tej uchwały.Co do samego pomysłu powołania asystentów moje stanowisko jest bierne(przynajmniej na razie)
Jeżeli faktycznie zadziała to na TAK jestem ZA !!!
Ja ,,stawiam " na świadomego mieszkańca,świadomego swoich praw.
Niestety ,ale mieszkańcy Sosnowca mają utrudniony dostęp do informacji publicznej,do braku przepływu informacji.
Mogę stwierdzić z ogromną satysfakcją i nieukrywaną radością,że niektórzy mieszkańcy czytają, to co piszę.
Uważam ,że potrzeba dzielić się swoją wiedzą.
No to do roboty! :))


Jacek, zamieszczono: 02-02-2011 19:29
"...najcięższy LOS MIESZKAŃCA SOSNOWCA! Bierzmy się wspólnie do roboty ,aby to zmienić."

Zgadzam się z tym i to właśnie z takiego sposobu myślenia zrodził się pomysł powołania instytucji asystenta radnego. Proszę zrozumieć, abstrahując od oceny naszych radnych, ich zaangażowania i kompetencji, że są dzielnice, które praktycznie nie mają szans na wybór radnego wywodzącego się z ich społeczności. Taką dzielnicą są np. Maczki. Zbyt mała liczba mieszkańców i rozdrobnienie głosów oddanych na poszczególnych kandydatów sprawia, że te lokalne społeczności nie mają swoich reprezentantów. Interesując się tematyką polskiego samorządu zwróciłem uwagę, że w takich miastach jak Łódź, Opole czy Lublin instytucja asystenta radnego sprawdziła się w praktyce. To jest właśnie esencja samorządności i społecznikostwa. Niektórzy z Państwa wyśmiewacie ten pomysł, ale czy słusznie. Ten pomysł od początku zakładał, iż będzie to działalność wyłącznie o charakterze społecznikowskim, bez jakiejkolwiek gratyfikacji finansowej. Można użyć tu argumentu, że przecież wielu z nas angażuje się w taką działalność społeczną i nie potrzebuje tego stanu formalizować. A jednak proszę dostrzec plusy. Asystent będzie miał bezpośredni dostęp do radnego i jego środowiska politycznego. Jego głos będzie przez to bardziej słyszalny niż głosy poszczególnych mieszkańców. Asystent to z założenia człowiek, który angażuje się nie z potrzeby poszukania dodatkowego źródła dochodu, ale z potrzeby działania. Jeśli nawet nie dla dobra wszystkich, to przynajmniej dla dobra swojej ulicy, osiedla czy dzielnicy. To ktoś, kto potrafiąc zadbać o byt swój i swojej rodziny, może także, wykorzystując swój prywatny czas i umiejętności, zrobić coś dla innych, a nie dla diety radnego. To dla mnie miało być clou tej inicjatywy. Mam satysfakcję, że pomysł znalazł poparcie i został przyjęty przez naszych radnych, ale o prawdziwej satysfakcji będę mógł powiedzieć być może dopiero za rok lub dwa, gdy działalność tych ludzi zacznie przynosić wymierne efekty.
Pozdrawiam i zachęcam do mobilizacji swoich radnych.


@uuuuu, zamieszczono: 02-02-2011 19:16
lecz sie człowieku .Takie chamstwo powinno być usuwane


uuuuuu, zamieszczono: 02-02-2011 19:00
morda Szota ! Sosnowiczanie 3 miesiące temu się już wypowiedzieli w demokratycznych wyborach ! A jak ci się dziwo nie podoba to won z naszego miasta.


ludek, zamieszczono: 02-02-2011 18:16
Szanowni Państwo !
"Ciężki los radnego" a może "Ciężki los felietonistki" ,ale najcięższy LOS MIESZKAŃCA SOSNOWCA !
Bierzmy sie wspólnie do roboty ,aby to zmienić.


Do Jacek, zamieszczono: 02-02-2011 17:44
A może wymienisz jakiś portal sosnowiecki który jest rzetelny i obiektywny. I co te określenie znaczą? Wymień jakiekolwiek medium które jest obiektywne, niezależne i rzetelne? Może GW a może TVN, albo Gazeta Polska ?


Jacek, zamieszczono: 02-02-2011 14:45
"Ciężki los radnego" a może "Ciężki los felietonistki". Może nie tylko radni, ale również felietoniści powinni mieć swoich asystentów. Być może wpłynęłoby to w sposób znaczący na jakość i merytoryczną zawartość publikacji. Czy znane jest Pani pojęcie dziennikarskiej rzetelności i dbałości o fakty? Czy dopuszcza Pani taką możliwość, iż również ludzie związani ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości mogą przejawiać chęć zrobienia czegoś pro bono publico. Dlaczego sugeruje Pani w swoim tekście, iż powołanie asystentów radnych będzie wiązało się z jakąkolwiek finansową gratyfikacją? Uchwała podjęta w dniu 27 stycznia nie przewiduje żadnej formy odpłatności za działalność społecznych asystentów radnych. Ta wiedza wymagałaby jednak od Pani zapoznania się z jej treścią, a to już zadanie wymagające nieco wysiłku. Wysoko sobie cenię środowisko dziennikarskie portalu e-sosnowiec.pl i tym bardziej jest mi smutno, że muszę w tej sprawie zabierać głos w takiej w formie. I jeszcze jedna rzecz. Żarty z nazwisk dla wiekszości z nas skończyły się na etapie przedszkolnym. Jak widać, nie dla wszystkich (vide: Tomasz "Mędrzec" Mędrzak). A na koniec, a propos dziennikarskiej rzetelności, polecam artykuł z nr 1 (4-10.01.2011) Wiadomości Zagłębia, strona 4, "Asystenci radnych ruszą w teren". Może po tej lekturze odkryje Pani, że pomysł o asystentach radnych nie był chwytliwym pomysłem któregoś z radnych, ale szarego mieszkańca z zapomnianej przez Boga i ludzi dzielnicy Sosnowca. Dzielnicy, która ma arcybogatą tradycję, a ja od lat muszę patrzeć bezsilnie, jak popada w ruinę. Specjalnie dla Pani Redaktor podpowiem, iż chodzi o Maczki.
Z wyrazami szacunku
Jacek


ala, zamieszczono: 02-02-2011 11:11
Kretyński pomysł z asystentami. Funkcja Radnego ( wbrew temu co sobie oni sami myślą ) to szmaciane stanowisko. Zostać asystentem szmaty to na pewno marzenie każdego.


ludek, zamieszczono: 01-02-2011 23:10
,,Decyzje radnych na stronie internetowej Sosnowca
2011-01-25, Aktualizacja: 2011-01-26 08:55
Dziennik Zachodni Andrzej Kaim
,,Arkadiusz Chęciński, przewodniczący Rady Miejskiej w Sosnowcu chce, by na miejskiej witrynie internetowej zamieszczano projekty uchwał, nad którymi radni będą głosować w najbliższym czasie.

Pomysł Chęcińskiego nie będzie jednak głosowany podczas sesji. Przewodniczący skierował pismo w tej sprawie

do prezydenta Kazimierza Górskiego, a ten wyraził wstępną zgodę na takie rozwiązanie.

Przewodniczący RM pisemnie wystąpił do Prezydenta Górskiego o umieszczaniu na stronie BIP -projektów uchwał.”PODSTAWOWY AKT PRAWNY REGULUJĄCY ZASADY DOSTĘPU DO INFORMACJI PUBLICZNEJ W POLSCE.
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. 2001 nr 112 poz. 1198) 
Art. 23. Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W takim razie o co tutaj chodzi ???


Obserwator, zamieszczono: 01-02-2011 22:42
Do ludka.
Zastanawia mnie jedno. Masz wiedzę, potrafisz ją poprzeć przepisami prawa, dlaczego zatem nie wystąpisz do Prezydenta Miasta lub Przewodniczącego Rady z wnioskiem o umieszczenie wszystkich informacji w BIP? Przecież istnieje taka instytucja jak SKARGA na Prezydenta za nienależyte wykonywanie swoich czynności i brak nadzoru nad należtym wykonywaniem ich przez pracowników. Zgadzam się z Tobą -np. BIP UM Katowice jst nieporównywalny , jeśli chodzi o treść z BIP-em sosnowieckim. Dlaczego nie podejmujesz czynności aby to zmienić ...JAWNIE...nie pod nickiem ? Przecież Twój merytoryczny wniosek spotka się nie tylko ze społeczną aprobatą ale myślę że również z konkretnymi działaniami Prezydenta. Wiesz jak..wiesz gdzie...a zatem ?


ludek, zamieszczono: 01-02-2011 21:29
,,„Cóż za idiotyczny pomysł?!" oburzą się zaraz niektórzy mieszkańcy.

Mieszkańcy na ten temat nie mają szansy wypowiedzenia się.
Po prostu nie maja dostępu do informacji publicznej.
W Sosnowcu SLD zadbało ,aby żaden mieszkaniec nie próbował dowiedzieć się czegoś o funkcjonowaniu tego miasta. Sosnowiecki BIP to jedna wielka próżnia.

Projekt uchwały ustanawiający stanowisko asystenta radnego powinien znaleźć się na stronie BIP ( i to obowiązkowo -bez żadnej łaski !)
Ponoć asystenci maja być łącznikami między radą a lokalną społecznością. Mój Boże !


ludek, zamieszczono: 01-02-2011 21:11
Uofp Rozdział 4Jawność i przejrzystość finansów publicznych
Art. 33.
1. GOSPODARKA ŚRODKAMI PUBLICZNYMI JEST JAWNA.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do środków publicznych, których pochodzenie lub
przeznaczenie zostało uznane za informację niejawną na podstawie odrębnych
przepisów lub jeżeli wynika to z umów międzynarodowych.
Art. 34.
1. ZASADA JAWNOŚCI GOSPODAROWANIA ŚRODKAMI PUBLICZNYMI JEST REALIZOWANA PRZEZ:
1) jawność debaty budżetowej w Sejmie i Senacie oraz debat budżetowych w
organach stanowiących jednostek SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO;
2) jawność debaty nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa w Sejmie
i debat nad sprawozdaniami z wykonania budżetów jednostek SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO;
3) PODAWANIE DO PUBLICZNEJ WIADOMOŚCI:
a) kwot dotacji udzielanych z budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu
terytorialnego,
b) kwot dotacji udzielanych przez państwowe fundusze celowe,
c) ZBIORCZYCH DANYCH DOTYCZĄCYCH FINANSÓW PUBLICZNYCH,
d) informacji o wykonaniu budżetu państwa za okresy miesięczne;
4) JAWNOŚĆ DEBATY NAD PROJEKTEM UCHWAŁY W SPRAWIE WIELOLETNIEJ PROGNOZY FINANSOWEJ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO;
5) PODAWANIE DO PUBLICZNEJ WIADOMOŚCI PRZEZ JEDNOSTKI SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH INFORMACJI DOTYCZĄCYCH:
a) zakresu zadań lub usług wykonywanych lub świadczonych przez jednostkę
oraz wysokości środków publicznych przekazanych na ich realizację,
b) ZASAD I WARUNKÓW ŚWIADCZENIA USŁUG DLA PODMIOTÓW UPRAWNIONYCH,
c) ZASAD ODPŁATNOŚCI ZA ŚWIADCZONE USŁUGI;
6) ZAPEWNIANIE RADNYM danej jednostki samorządu terytorialnego dostępu do:
a) dowodów księgowych i dokumentów inwentaryzacyjnych – z zachowaniem
przepisów o rachunkowości oraz o ochronie danych osobowych,
b) informacji o wynikach przeprowadzonych kontroli gospodarki finansowej,
c) sprawozdania z wykonania planu audytu za rok poprzedni;
7) udostępnianie przez Narodowy Fundusz Zdrowia informacji o przychodach i kosztach oraz o świadczeniodawcach realizujących świadczenia opieki zdrowotnej, z którymi Fundusz zawarł umowy, o zakresie przedmiotowym umów oraz o sposobie ustalania ceny za zamówione świadczenia;
8) UDOSTĘPNIANIE PRZEZ JEDNOSTKI SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH WYKAZU PODMIOTÓW SPOZA SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH, KTÓRYM ZE ŚRODKÓW PUBLICZNYCH ZOSTAŁA UDZIELONA DOTACJA, DOFINANSOWANIE REALIZACJI ZADANIA LUB POŻYCZKA,lub którym została umorzona należność wobec jednostki sektora finansów publicznych;
9) UDOSTĘPNIANIE COROCZNYCH SPRAWOZDAŃ DOTYCZĄCYCH FINANSÓW I DZIAŁALNOŚCI JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH NALEŻĄCYCH DO SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH;
10) PODEJMOWANIE, W GŁOSOWANIU JAWNYM I IMIENNYM, UCHWAŁ ORGANU WYKONAWCZEGO jednostki samorządu terytorialnego dotyczących gospodarowania
środkami publicznymi;
11) PODAWANIE DO PUBLICZNEJ WIADOMOŚCI TREŚCI PLANÓW DZIAŁALNOŚCI, SPRAWOZDAŃ Z WYKONANIA PLANÓW DZIAŁALNOŚCI ORAZ OŚWIADCZEŃ O STANIE KONTROLI ZARZĄDCZEJ,o których mowa w art. 70.


pomyłka -ludek, zamieszczono: 01-02-2011 20:33
Dlaczego mieszkańcom Sosnowca (na stronie BIP) nie udostępniono :
1. projektu UCHWAŁY budżetowej
2. projektu wieloletniej prognozy finansowej
3. Opinii RIO,która powinna być opublikowana przez Gminę w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania na zasadach określonych w ustawie o dostępie do informacji publicznej
Czy wszystkie PROCEDURY dotyczące uchwalania budżetu ,wieloletniej prognozy finansowej oraz braku opublikowania opinii RIO są zgodne z obowiązującym prawem ???


ludek, zamieszczono: 01-02-2011 20:30
,,Jeżeli ktoś oczekiwał, że w Sosnowcu sprawa budżetu zostanie załatwiona szybko i bezboleśnie, ten najwyraźniej przedawkował środki antydepresyjne. Sprawa finansów miasta na najbliższy rok nie została wprawdzie zupełnie zamieciona pod dywan, ale jak można się było spodziewać, po prostu odłożona w czasie"
...............................
1.Objaśnienia przyjętych wartości (w opinii Ministerstwa Finansów wieloletnia prognoza finansowa – jako dokument finansowy – powinna przyczynić się do realizacji ZASADY JAWNOŚCI I PRZEJRZYSTOŚCI FINANSÓW PUBLICZNYCH. PROJEKT UCHWAŁY w sprawie WPF jest przedmiotem JAWNEJ DEBATY na mocy art. 34 ust. 1 pkt 4 n.u.f.p.
….........................
Ustawa o izbach obrachunkowych
2.Zadania regionalnych izb obrachunkowych
Art. 5.Izby kontrolują gospodarkę finansową, w tym realizację zobowiązań podatkowych
oraz zamówienia publiczne podmiotów, o których mowa w art. 1 ust. 2, na podstawie kryterium ZGODNOŚCI Z PRAWEM i ZGODNOŚCI DOKUMENTACJI ZE STANEM
FAKTYCZNYM.
Art. 11.1. W zakresie działalności nadzorczej właściwość rzeczowa regionalnych izb obrachunkowych OBEJMUJE UCHWAŁY I ZARZĄDZENIA PODEJMOWANE PRZEZ ORGANY JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO w sprawach:
1) PROCEDURY UCHWALANIA BUDŻETU i jego zmian,
2) budżetu i jego zmian,
3) zaciągania zobowiązań wpływających na wysokość długu publicznego jednostki
samorządu terytorialnego oraz udzielania pożyczek,
4) ZASAD I ZAKRESU PRZYZNAWANIA DOTACJI Z BUDŻETU JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO,
5) podatków i opłat lokalnych, do których mają zastosowanie przepisy ustawy– Ordynacja podatkowa,
6) absolutorium,
7) WIELOLETNIEJ PROGNOZY FINANSOWEJ I JEJ ZMIAN.
Art. 13. Do zadań izby należy ponadto:
3) WYDAWANIE OPINII O PRZEDKŁADANYCH PROJEKTACH UCHWAŁ BUDŻETOWYCH JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO,
12) wydawanie opinii o przedkładanych projektach uchwał o wieloletnich prognozach
finansowych.
Art. 20. 1. Od uchwał składów orzekających służy odwołanie do kolegium izby w terminie 14 dni od dnia doręczenia uchwały.
2. Odwołanie od opinii wydanej przez skład orzekający w sprawach określonych w
art. 13 pkt 3–5 rozpatrywane jest przez kolegium izby, nie później niż w terminie14 dni od daty jego wniesienia.
…...................
4..USTAWA z dnia 6 września 2001 r.o dostępie do informacji publicznej
Rozdział 2 Dostęp do informacji publicznej
Art. 6. 1. Udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o
b) PROJEKTOWANIU AKTÓW NORMATYWNYCH,
c) PROGRAMACH W ZAKRESIE REALIZACJI ZADAŃ PUBLICZNYCH, SPOSOBIE ICH REALIZACJI, WYKONYWANIU I SKUTKACH REALIZACJI TYCH ZADAŃ,
F) MAJĄTKU, KTÓRYM DYSPONUJĄ,
b) trybie działania państwowych osób prawnych i OSÓB PRAWNYCH SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W ZAKRESIE WYKONYWANIA ZADAŃ PUBLICZNYCH I ICH DZIAŁALNOŚCI W RAMACH GOSPODARKI BUDŻETOWEJ I POZABUDŻETOWEJ,
C) SPOSOBACH STANOWIENIA AKTÓW PUBLICZNOPRAWNYCH,c) treść innych wystąpień i ocen dokonywanych przez organy władzy publicznej,
d) INFORMACJA O STANIE państwa, SAMORZĄDÓW I ICH JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH,
c) MAJĄTKU JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO oraz(...)
E) DOCHODACH I STRATACH SPÓŁEK HANDLOWYCH, W KTÓRYCH PODMIOTY, O KTÓRYCH MOWA W LIT. A)-C), MAJĄ POZYCJĘ DOMINUJĄCĄ W ROZUMIENIU PRZEPISÓW KODEKSU SPÓŁEK HANDLOWYCH, ORAZ DYSPONOWANIU TYMI DOCHODAMI I SPOSOBIE POKRYWANIA STRAT,
f) długu publicznym,
….............................
5.Ustawa o samorządzie terytorialnym
Art. 61.
1. Gospodarka finansowa GMINY JEST JAWNA.
2.(89) Wójt niezwłocznie ogłasza uchwałę budżetową i sprawozdanie z jej wykonania w trybie przewidzianym dla aktów prawa miejscowego.
3.(90) Wójt INFORMUJE MIESZKAŃCÓW GMINY O ZAŁOŻENIACH PROJEKTU BUDŻETU, kierunkach polityki społecznej i gospodarczej ORAZ WYKORZYSTYWANIU ŚRODKÓW BUDŻETOWYCH.
…..........................
6.Dz.U. 2007 nr 10 poz. 68 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)z dnia 18 stycznia 2007 r.w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej.
Na podstawie art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. O DOSTĘPIE DO INFORMACJI PUBLICZNEJ (Dz. U. Nr 112, poz. 1198. z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 11 menu przedmiotowe umożliwiające odnalezienie:
informacji publicznych, o którym mowa w art. 8 ust. 3 zdanie pierwsze ustawy,
innych informacji publicznych, o którym mowa w art. 8 ust. 3 zdanie drugie ustawy, A W SZCZEGÓLNOŚCI TAKICH, KTÓRYCH PUBLIKACJA LEŻY W INTERESIE PUBLICZNYM, ZASPOKAJA POTRZEBY OBYWATELI I ICH WSPÓLNOT, WSPIERA ROZWÓJ SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO LUB PRZYCZYNIA SIĘ DO POLEPSZENIA DZIAŁALNOŚCI PODMIOTU UDOSTĘPNIAJĄCEGO INFORMACJE,
informacji publicznych przeznaczonych do publikacji w BIP na podstawie przepisów odrębnych;
….....................................
Dlaczego mieszkańcom Sosnowca (na stronie BIP) nie udostępniono :
1. projektu ustawy budżetowej
2. projektu wieloletniej prognozy finansowej
3. Opinii RIO,która powinna być opublikowana przez Gminę w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania na zasadach określonych w ustawie o dostępie do informacji publicznej
Czy wszystkie PROCEDURY dotyczące uchwalania budżetu ,wieloletniej prognozy finansowej oraz braku opublikowania opinii RIO są zgodne z obowiązującym prawem ???


Ciekawska, zamieszczono: 01-02-2011 09:37
to może, skoro nasi radni są tacy źli zlikwidujmy instytucję rady miasta, prezydenta ?


ixi, zamieszczono: 01-02-2011 00:36
Doskonały tekścik. Zwłaszcza, "Mędrcowi" zausznikowi Ewy Malik warto się przyjrzeć bliżej. Jak to śpiewał Kult w kawałku "Mędracy"? Po owocach ich czynów poznacie ich, albo coś takiego.


ludek, zamieszczono: 31-01-2011 21:57
za wszystko ,czyli ?????
konkretnie proszę !


!!!, zamieszczono: 31-01-2011 21:47
Radny, jako władza uchwałodawcza, odpowiada za wszystko!


ludek, zamieszczono: 31-01-2011 21:45
Pani Izo -za co odpowiada radny ??


Dietetyk, zamieszczono: 31-01-2011 17:01
Najcięższe jest regularne pobieranie diety...


?, zamieszczono: 31-01-2011 16:55
radni to hamulcowi tego miasta?


ziele, zamieszczono: 31-01-2011 16:29
ale dietkę każdy bierze.... ojojojjjj
A podobno Sosnowiec w fatalnym stanie finansowym

ankieta
Czy Twoim zdaniem w Sosnowcu jest bezpiecznie?
Tak
Nie
Nie mam zdania

przycisk archiwum
alert
Zrobiłeś ciekawe zdjęcie?
Byłeś świadkiem
wypadku?
Masz temat
dla dziennikarzy?

telefon Zadzwoń
32 363 12 18

mail Napisz
do redakcji >

polecamy
informator

Rozkłady jazdy
Autobusy i tramwaje
Przewozy i busy
Linie darmowe
Pociągi
Loty

Instytucje
Pogotowia
Szpitale
Przychodnie
Apteki całodobowe
Komisariaty policji
Straż miejska
Straż pożarna
Biblioteki
Zabytki
Muzea
Teatry
Kina
Obiekty sportowe
Parafie katolickie
Kościoły
Związki wyznaniowe
Szkoły wyższe
Szkoły ponadgimnazjalne
Gimnazja
Szkoły podstawowe
Przedszkola

Przydatne adresy
Bankomaty
Pomoc drogowa
Stacje paliw
Taxi
Restauracje/kawiarnie
Noclegi
Puby/Dyskoteki

Sosnowiec
Historia
Miasto w skrócie
Mapa